Finansijski paket koji je lansirao predsednik Aleksandar Vučić i kojim će penzionerima do kraja godine biti povećana primanja koštaće budžet 35 milijardi dinara, što je oko 300 miliona evra.Više od dve trećine tog iznosa, odnosno 25 milijardi dinara, biće potrošeno da se penzionerima čije su penzije 2014. godine smanjene vrati ono što je oduzeto. Ostatak od 10 milijardi dinara biće iskorišćen da se penzionerima sa primanjima nižim od 30.000 dinara povećaju penzije. Takvih je čak 1.184.997 i oni će tokom sledećeg kruga povišica, koji se očekuje do kraja godine, dobiti povećanje od pet odsto.
Finansijski paket koji je lansirao predsednik Aleksandar Vučić i kojim će penzionerima do kraja godine biti povećana primanja koštaće budžet 35 milijardi dinara, što je oko 300 miliona evra, nezvanično saznaje „Politika”.
Više od dve trećine tog iznosa, odnosno 25 milijardi dinara, biće potrošeno da se penzionerima čije su penzije 2014. godine smanjene vrati ono što je oduzeto.
Ostatak od 10 milijardi dinara biće iskorišćen da se penzionerima sa primanjima nižim od 30.000 dinara povećaju penzije. Takvih je čak 1.184.997 i oni će tokom sledećeg kruga povišica, koji se očekuje do kraja godine, dobiti povećanje od pet odsto. Na njih se ukidanje Zakona o privremenom umanjenju neće odnositi. Na današnji iznos penzija, tokom sledećeg kruga povećanja, računaće se procenat uvećanja od pet odsto.
Na preostalih 532.257 penzionera odnosiće se ukidanje Zakona o privremenom umanjenju penzija. I oni će, samo po osnovu vraćanja onoga što im je oduzeto, sledeće godine, u odnosu na ovu, dobiti povećanje penzija od 5,5 do 24,8 odsto.
Kako kažu naši nezvanični izvori, njihove penzije neće se dodatno uvećavati, jer će povišice već dobiti po osnovu ukidanja Zakona o privremenom umanjenju penzija. Očekuje se da se novim predlogom izmena i dopuna Zakona o budžetskom sistemu i Zakona o penzionom i invalidskom osiguranju predvidi povećanje od pet odsto samo za one penzionere čuje su penzije manje od 30.000 dinara.
Tokom poslednje posete misije Međunarodnog monetarnog fonda zvaničnici iz Vašingtona procenili su da će budžetski prostor za povećanje penzija biti 33 milijarde dinara. Misija je pošla od pretpostavke da će privredni rast ove godine iznositi 3,5 odsto. Naši državni zvaničnici procenili su početkom pregovora fiskalni prostor na 40 milijardi. Finansijski paket koji su sada predložili budžet će koštati nešto malo više od 35 milijardi, što bi za MMF trebalo da bude prihvatljivo.
Moma Čolaković, poslanik PUPS-a u Skupštini Srbije, nije izvodio posebnu računicu o najavljenim procentima povećanja penzija od kada je saopšteno da će Zakon o privremenom umanjenju biti ukinut. Čeka, kaže, da dobije zvanične papire, ili izvedenu računicu od nadležnih u penzijskom fondu.
– Jedno je izvesno, a to je da su penzioneri kroz smanjenje penzija od 22 odsto za iznos veći od 25.000 i 25 odsto za iznos veći od 40.000 dinara državi pomogli sa 100 milijardi dinara u protekle četiri godine. Najavljenim usklađivanjem od 8,4 do 13,3 odsto u odnosu na 2014. godinu neće vratiti to što su dali. Svi čekamo da vidimo iznos na prvom čeku pošto zakon bude i zvanično ukinut, nakon čega ćemo tačno znati da li su penzije vraćene na nivo pre novembra 2014. godine – kaže on.
Na pitanje zašto se čeka novembar, ili kraj godine da bi se zakon ukinuo, kaže da je to mnogo para i da se čeka da se vide dalja ekonomska kretanja, a i činjenica je da su penzionerima početkom godine penzije usklađene linearno pet odsto. Važno je da nam se kaže i kako će se penzije ubuduće usklađivati, objašnjava ovaj poslanik.
– Da je država krajem prošle godine ukinula zakon, kako sam predlagao u Skupštini, ove godine penzije bi bile usklađene s rastom inflacije, koja će biti oko tri odsto, dakle, manje nego što su nam dali početkom godine. S tim što bi se to povećanje računalo na iznos penzija pre umanjenja, što je mnogo važnije – kaže Čolaković.
– Odlukom da se najveće penzije uvećaju najmanje, a najniže najviše, država dovodi u pitanje održivost postojećeg penzijskog sistema. Osim toga, šalje poruku zaposlenima da im visina penzija neće zavisiti od uplate doprinosa i dužine radnog staža, nego od toga koliko im država bude dala. Svako ko ovo shvati staviće prst na čelo i zapitaće se zašto bi davao državi više nego što može da mu se vrati. Odnosno, doći će u situaciju da oni koji sada uplaćuju doprinose na najvišu osnovicu počnu da uplaćuju na nižu, što će smanjiti priliv para u kasu Fonda PIO, pa će država ponovo morati više para da izdvaja za isplatu penzija, što nije dobro – kaže Đura Perić, predsednik Saveza penzionera Srbije.
– Država mora da poštuje Zakon o PIO, a ne da penzije svodi na socijalu, jer one to nisu. Ne sme se dopustiti da se za neku godinu razlika između najviših i najnižih penzija toliko približi da razlike nema, a čini se da se sve radi u tom pravcu. Ostaje nejasno i na osnovu čega je premijerka najpre tvrdila da bi se ukidanjem privremenog zakona za čak 80 odsto penzionera smanjile penzije, što država ne želi, a onda odjednom država donosi odluku da ukine zakon i saopštava da će najsiromašniji dobiti najviše – napominje Perić.
Zbog svega toga nismo izvodili novu računicu. Čekamo da vidimo ko je i ovu pravio i na osnovu čega. Sve ćemo saznati odmah po stupanju na dužnost novog ministra finansija, jer nam je tako obećano iz vlade – zaključuje Perić.